ВІД РОЗРОБКИ ДО ВПРОВАДЖЕННЯ

Головна : : Про інститут : : Останні проекти відділу низьковольтних апаратів...

< Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ >

Останні проекти відділу низьковольтних апаратів

Малогабаритний пускач ПВР-250
Малогабаритний пускач ПВР-250

В останні роки були розроблені та впроваджені у виробництво пускачі серій ПВР, ПРВ, ПРВІ, а потім, з огляду на позитивний досвід експлуатації, модернізована серія пускачів типу ПВІ-М. Пускачі нової серії мали більше зроблену систему захистів, блочність конструкції. На відміну від тих, які застосовувалися раніше, оболонки нових апаратів мають три відособлених вибухобезпечних відділення, розділених вибухонепроникними перегородками: мережне, моторне і апаратне. Переваги пускачів даної серії – їх підвищені комутаційна здатність і електрична зносостійкість у режимі АС-4 (1,4·105 циклів ВО), роз'єднувачі винесені в окреме вибухонепроникне відділення або сполучені із прохідними ізоляторами.

Ланцюга дистанційного керування – іскробезпечні.

У пускачах передбачені наступні види захистів, блокувань і перевірок:

 • захист від струмів короткого замикання силових ланцюгів, що відходять, і сигналізація про спрацьовування захистів;
 • захист від обриву ланцюга дистанційного відключення;
 • захист від втрати керованості або замикання проводів ланцюга дистанційного відключення між собою й із заземлюючою жилою;
 • нульовий захист;
 • світлова сигналізація про включення пускача;
 • перевірка працездатності максимального струмового захисту;
 • електричне блокування послідовності включення пускачів;
 • захист від самовключення при підвищенні напруги мережі до 150 % номінального;
 • електричне блокування, яке перешкоджає включенню пускача при зниженні опору ізоляції в мережі, яка відходить;
 • перевірка справності електричного блокування від витоку;
 • перевірка справності ланцюгів керування та котушки контактора.

Пристрій плавного пуску конвеєрів КУВПП-250
Пристрій плавного пуску конвеєрів КУВПП-250

Також розроблені малогабаритні багатофункціональні мікропроцесорні блоки комплексного захисту від аварійних режимів роботи мережі типу БКЗ-3 МК, нові пристрої керування, блоки інформатики, діагностики, електромагнітні дистанційно керовані реверсори. Це в остаточному підсумку дозволило створити серію надійних малогабаритних пускачів типу ПВР на номінальні струми від 32 до 400 А, а також серію автоматичних вимикачів АВ-400, пристрій плавного пуску стрічкових конвеєрів, джерела харчування шахтні типу ІПШ-2.

Відмінною рисою комутаційних апаратів останнього часу є застосування уніфікованих трьохкамерних вибухозахищених корпусів зі зменшеними масогабаритними показниками. Так, на базі пускачів ПВР-250/315Р розроблено пристрої типу КУВПП-250, призначені для плавного пуску трифазних асинхронних двигунів з короткозамкненим ротором, використовуваних у приводі стрічкових конвеєрів й інших механізмів у вугільних шахтах небезпечних по газі (метану) і вугільного пилу. Пристрої, крім згаданих функцій, забезпечують:

 • візуальну індикацію готовності до пуску після подачі напруги на пристрій;
 • візуальну індикацію очікування пуску і часу пуску;
 • візуальну індикацію струму електродвигуна в ході пуску і після його закінчення;
 • дистанційне керування за допомогою кнопкового поста керування або контактів апаратури автоматизованого керування, установленої окремо від пристрою;
 • підключення температурного захисту, убудованого в електродвигун, який має релейний вихід.

Джерело харчування ліній висвітлення, ланцюгів автоматики ІПШ-2
Джерело харчування ліній висвітлення, ланцюгів автоматики ІПШ-2

Блоки керування, захисту та діагностики, розроблені останнім часом і застосовувані у всіх комутаційних апаратах, будуються на базі мікропроцесорів, які володіють високою надійністю, що в комплексі з надійними вакуумними контакторами представилося можливим створювати апарати з обмеженим регламентом обслуговування. Крім спрощення експлуатації таких апаратів надалі можна буде спростити їхню конструкцію за рахунок ряду трудоємних вузлів: кришки, яка швидко відкривається, блокування і т.д., що у свою чергу, приведе до значного зниження трудомісткості виготовлення і маси пускачів.

Замість громіздких розподільних пунктів з пускачів та автоматичних вимикачів для дистанційного керування електроприводами машин і механізмів вуглевидобувних, прохідницьких і транспортних комплексів розроблялися і серійно випускалися станції керування СУВК-8, СУВК-9, СУВ-350, СУВ-1Л-100 і СУВ-2Л-120, а потім уніфікована станція КУУВ-350. Набір апаратури, установленої усередині вибухозахищених оболонок, визначається призначенням станції.

Для виїмки тонких шарів застосовуються видобуткові комплекси з винесеною системою подачі комбайна, причому поряд з новими комплексами на базі комбайнів УКД-300, які використовують спеціальні станції керування з убудованим перетворювачем частоти, переважна більшість комплексів працює на застарілому електрообладнанні. Так, для харчування комбайнів КА80, УКД-200 ÷ 250, МА200, 1К101УД, 1К103 і їхньої винесеної системи подачі використаються пускачі та апаратура автоматизації, яка включає:

 • пульт керування комбайновий;
 • блок контролю електродвигуна різання;
 • блок контролю електродвигуна системи подачі;
 • регулятор навантаження та швидкості;
 • апаратура керування пусковою апаратурою;
 • джерела харчування;
 • пускач ПВР-125 (ПВІ-125);
 • пускач ПВР-250 (ПВІ-250).

Замість представленого набору апаратури у нашому інституті розроблене і освоєне виробництво нового комплексу технічних засобів керування комбайнами з винесеною системою подачі на базі комплектних пристроїв керування КУУВ-ВСП и КУУВ-500/500.

Відмінною рисою такого пристрою є застосування прямокутної оболонки з розвантажувальними пристроями і сполученням в одному корпусі набору силової апаратури і засобів автоматизації, контролю, діагностики всього комплексу забійного електрообладнання.

Економічний ефект від застосування станцій керування створюється на вугільних шахтах за рахунок ресурсозбереження:

 • зменшення кількості вибухозахищених апаратів в окремих оболонках. При цьому одна станція замінить електрообладнання на загальну суму біля 200 тис. грн.;
 • зменшення довжини РП у кілька разів, а відповідно зменшення витрат на його підготовку та зміст;
 • відсутності кабельних монтажних перемичок.

Комплектний пристрій КУУВ-500/500 для керування вуглевидобувними комплексами
Комплектний пристрій КУУВ-500/500 для керування вуглевидобувними комплексами

Комплектний пристрій КУУВ-ВСП для керування вугільними комбайнами із системою винесеної подачі
Комплектний пристрій КУУВ-ВСП для керування вугільними комбайнами із системою винесеної подачі

Інститутом розроблений і впроваджений у серійне виробництво ряд апаратів захисту від струмів витоків на землю – АЗАК, АЗПБ, серія апаратів АЗУР. Їхня особливість – наявність пристроїв автоматичної компенсації ємнісних струмів витоків, освоєних у виробництві вперше у світовій практиці. Це дозволило знизити не тільки короткочасні струми до рівня не більше 100 мА, але й тривалі струми витоку з 30 до 25 мА. Значне підвищення стійкості роботи апаратів при перехідних процесах у мережі знизило кількість відключень дільничних електричних мереж.

Крім розробок апаратів для вугільної промисловості в інституті розроблена і освоєна ціла гама апаратів для підприємств хімічної промисловості. Так широке поширення знайшли кнопкові пости управління типу КУ-90, пускачі у виконанні 1ЕхdIIВТ4, кінцеві вимикачі, коробки розподільні, щитки освітлювальні та ін.

Створено і серійно виготовляється вибухозахищене кранове електрообладнання, розраховане для застосування у вибухонебезпечних приміщеннях всіх класів та у зовнішніх установках, у яких можуть утворюватися вибухонебезпечні суміші пара і газів з повітрям категорій IIA, IIB груп Т1, Т2, Т3, Т4 відповідно до класифікації Правил пристроїв електроустановок. Для керування приводами мостових і козлових електричних кранів вантажопідйомністю до 0,5 МН (50 тс) використається комплект апаратів, який складається з станцій типу УВК, блоків захисту БК-2 і БК-3 та розгалужених коробок КРВ-1. Комплект електричних апаратів, який складається із блоку керування та захисту БК-3 і коробок розгалужених типу КР, застосовується для керування підвісними кранами, обладнаними вибухозахищеними талями вантажопідйомністю 0,05 МН (5 тс).

Розроблені для кранового електрообладнання блоки БУІ і БК-1І, БК-2І забезпечують керування по іскробезпечним ланцюгам одним реверсивним контактором при довжині кабелю до 350 м.

< Попередній розділ | Зміст | Наступний розділ >

Головна : : Про інститут : : Останні проекти відділу низьковольтних апаратів...
Україна, м. Донецьк,
вул. 50-й Гвардійської дивізії, 17
тел.: +380 62 382-93-53
Рейтинг@Mail.ru Інформаційно-розважальний портал КомерСайт .Рейтинг сайтів регіону Украинский портАл Украина-Сегодня: Каталог сайтов Яндекс цитирования Украина онлайн Rambler Top100 Rambler's Top100 Б И З Н Е С - И Н Ф О Р М - Каталог фирм, организаций, товаров и услуг Украины Valid XHTML 1.1